Zdravie
Prírodné prostriedky proti úzkosti a bolesti
Nie všetky každodenné problémy musí človek riešiť liekmi. Mnoho neduhov, dokonca aj tých psychických, dokážu odstrániť prírodní pomocníci – bylinky. Či sa jedná o stres, nespavosť, alebo depresiu, má príroda zaručené lieky na dosah ruky.
Stres je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Pomáha nám udržať si elán, vitalitu, stimuluje aktivitu a tvorivosť. Keď sa ocitneme v stresovej situácii, naše telo začne produkovať adrenalín – hormón, ktorý nás podnecuje zaútočiť alebo utiecť.
Nie vždy môžeme takto v živote reagovať, často musíme potláčať návaly adrenalínu a to vyvoláva u nás negatívne stresové reakcie. Ak sa táto reakcia vyskytuje často, poškodzuje to naše zdravie a zvyšuje riziko ochorenia. Bylinky svojimi upokojujúcimi účinkami môžu výrazne pôsobiť na našu psychickú pohodu.
Stres preč!
Všehojovec štetinatý nám pomáha ľahšie zvládnuť stres. Môže byť užitočnou prevenciou pred skúškami alebo pri veľkom pracovnom nasadení. Užíva sa 600mg denne po dobu 10-14 dní. Medzi uvoľňujúce rastliny patrí betonika lekárska a rumanček pravý. Relaxujúci kúpeľ získate, ak pridáte do kúpeľa pár kvapiek levanduľového oleja. Pri občasných pocitoch paniky pomôžu kvapky z Bachových kvetov.
Bylinky je vhodné skombinovať s relaxačnými technikami (dýchacie cvičenia, meditácia, joga, tai-či a pod.). Antidepresívny čaj si pripravíme zo zmesi medovky lekárskej a ľubovníka bodkovaného (dve lyžičky zmesi na šálku čaju). Pijeme 3 – 4 krát denne. Zvyknime si do jedál pridávať bazalku, zlepšuje náladu. Z Bachových kvetov nám pomôže horček horký, útesovec európsky a horčica roľná.
Psychická únava
Jedným z najtypickejších príznakov dnešných čias je vyčerpanosť. Povzbudzujúci a regeneračný účinok má rozmarínový čaj. Na posilnenie imunity sa odporúča štyrikrát denne dve 200mg kapsuly echinacey. Potravinové doplnky by mali byť viac zamerané na zvýšený príjem vitamínu C, vitamínu E, zinku a horčíka.

Dobrým pomocníkom pri odbúravaní únavy a stresu sú esenciálne oleje, ktoré sa pri masáži používajú zriedené, aby nedráždili pokožku (5 kvapiek esenciálneho oleja na čajovú lyžičku nosného oleja. Proti melanchólii je vhodný bazalkový, rumančekový, jazmínový, levanduľový, medovkový, ružový a santalový olej. Pri únave mätový a rozmarínový olej. Úzkosť zmierňuje olej z majoránu, levandule, medovky, ruže a santalu.
Pre pokojný spánok
Pri nespavosti opäť pomôže niekoľko kvapiek levanduľového, rumančekového alebo bazalkového oleja do kúpeľa pred spaním. Upokojujúco a uspávajúco pôsobí čaj z chmeľu. Proti zmierneniu stresu si môžeme pripraviť večerný nápoj z lipy. Na zvýraznenie chute môžeme pridať štipku mäty piepornej.
Následky stresu sa môžu prejaviť aj v podobe tenzných bolesti hlavy v oblasti zadnej časti krku spôsobujúcich svalový spazmus. Uvoľniť takýto svalový spazmus môžeme masážou zátylku pripraveným olejom (zmiešame tri kvapky levanduľového oleja do dvoch lyžičiek mandľového oleja). Na uvoľnenie svalstva môžeme použiť aj zápar zo zmesi železníka lekárskeho, betoniky lekárskej a levandule.
Skúsili ste už ginko?
Na prekrvenie mozgu je najefektívnejším prostriedkom ginko, zároveň je prostriedkom proti starnutiu a na zlepšenie pamäti. Podobnú funkciu plní aj šalvia a rozmarín, ktoré by mohli nahradiť pitie kávy. Bylinky nie sú všeliekom, môžu však zmenšiť naše symptómy a zlepšiť schopnosť zvládnuť aj ťažšie životné skúšky.